Ájurvéda – Ájurvédské masáže

Ájurvéda je jednoduše řečeno „věda o životě“. Zrodila se před asi 5 000 lety ve starobylé Indii a je považována za matku všech léčebných systémů. V Indii je vědění ájurvédy považováno za svaté, protože místní lidé věří, že toto učení pochází od bohů. Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci masáží, vyvážené stravy, pozitivního myšlení, životního stylu atd.. Porozumění principů ájurvédy nám umožňuje pochopit přirozené zákony, které pomáhají vytvářet zdravé tělo, mysl a ducha s přihlédnutím k individuální konstituci člověka a pochopit jaké změny v životním stylu tento zdravý stav podporují.

Ájurvéda je založena na rovnováze tří energií, tzv. dóš – váta (vzduch), pittha (oheň) , kapha (voda). Všechny tři dóšy jsou zastoupeny v každém z nás, přičemž vždy jedna z nich je dominantní. Projeví-li se tedy u člověka nemoc, znamená to, že došlo k nerovnováze dóš v těle a je třeba hledat příčinu.

V našich zeměpisných šířkách začínají být oblíbené ájurvédské masáže díky svým pozitivním účinkům jak na fyzické tělo masírovaného, tak i na jeho psychiku. K masážím jsou používány přírodní oleje, převážně sezamový, kokosový, mandlový či hořčičný. Hlavním cílem ájurvédských masáží je pročistit organismus od škodlivin a dostat tak masírovaného do harmonického stavu. Pravidelné masáže zlepšují funkčnost pohybového aparátu, zlepšují lymfatický oběh, zvyšují obranyschopnost organismu, odstraňují psychickou únavu a stres a tím zpomalují stárnutí.

Nejznámější a nejoblíbenější procedurou je celotělová olejová masáž Abhyanga. Při této masáží je celé tělo důkladně masírováno speciálními hmaty, přičemž procedura začíná olejovou masáží hlavy a obličeje, posléze jsou masírovány nohy, břicho, ruce, záda a na úplný závěr plosky nohou. Jako třešničku na dortu si můžete po masáži ještě užít napaření těla v bylinném parním boxu „baobab“. Při napařování klient leží v dřevěném boxu, do něhož zespodu proudí bylinná pára. Hlava leží na podložce mimo parní box. Při napařování dochází k otevření pórů pokožky a léčebné oleje se tak lépe vstřebávají. Mnohonásobně se tím tak zvyšuje účinek masáže. Bylinný parní box „baobab“ doporučujeme i klientům s kožními chorobami , osobám trpícím respiračním onemocněním, nebo osobám se zvýšenou fyzickou zátěží pro uvolnění svalů.

SOUTĚŽ: Soutěž o novoroční masáž