I přes tlak světa nejmodernější techniky, kde se skoro vše odehrává v on-line prostředí, si stále dokážou udržet své místo. Jsou kdykoliv po ruce, můžeme si je vzít do vlaku, na dovolenou, do postele, složíme je do kabelky a vždycky nás vtáhnou do tak trochu jiné reality. Řeč je o nesmrtelných křížovkách.

Když jsme v redakci nadhodili téma křížovek, s úsměvem jsme zjistili, že vždycky na křížovku v tištěném magazínu rádi narazíme a tajně doufáme, že ji ještě nikdo před námi nevyluštil. Křížovky bývají pravidelnou přílohou novin, ale i součástí obsáhlých knih. Zpestřují chvíle při nedělní kávě a v neposlední řadě jsou zdrojem poučení. Slova zkřížená do řádků a sloupců pomáhají seniorům bystřit mozkové buňky, procvičovat paměť a udržovat je v psychické kondici. A nejen seniory.

Luštění není oblíbenou činností pouze našich prarodičů. Autoři křížovek dobře vědí, jak zapojit mladší generaci, a proto otázky modernizují. Křížovky si na nic nehrají. Nedělají ze sebe nic víc, než jsou. Jednoduše zábava, která nám pomůže vyčistit hlavu. A možná proto tak dlouho patří k oblíbeným koníčkům nás všech.

Křížovky pod stromečkem nesmí chybět
„Už nemám co luštit,“ odpovídají nám v rodině na dotaz, co si přejí k Vánocům. Naši rodiče nebo prarodiče většinou totiž nepotřebují nic, ale na křížovky si vzpomenou vždy. K nejoblíbenějším patří švédské křížovky, které často doplňují osmisměrky, sudoku, kriskrosy nebo polovýplňky.

SOUTĚŽ: Křížovky. Vánoční dárek, který nikdy nezklame